Kto užíva moju pôdu – ako to zistiť? (2025)

Mnoho vlastníkov vidí, že ich pozemky niekto obhospodaruje a kladú si otázku „ Kto užíva moju pôdu?“

Vlastníci pozemkov si môžu na jednom mieste overiť, kto ich pôdu užíva a poberá na ňu agrodotácie prostredníctvom takzvaných „priamych podpôr“.

Je to možné pomocou portálu ZBGIS, kde nájdeme okrem mena užívateľa aj tieto údaje:

  • hranice užívania: ohraničujúce pozemky, na ktoré užívateľ žiadal priamu podporu (dotáciu),
  • obvyklá výška nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy v katastrálnom území,
  • bonitované pôdno-ekologické jednotky, ktoré vyjadrujú kvalitu pôdy.

Návod ako zistiť, kto užíva vašu pôdu nájdete na mojom youtube.

kto užíva moju pôdu – ako to zistiť?  (2025)
portál ZGBIS

Čo ak moju pôdu užívaju neoprávnene?

Nie je nezvyčajné, že mnohé poľnohospodárske firmy užívajú pôdu bez nájomných zmlúv a teda protizákonne. V takomto prípade sa môže vlastník domáhať bezdôvodného obohatenia a môže tiež tieto skutočnosti oznámiť Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá dotácie poskytuje. Môže sa jednať aj o trestný čin subvenčného podvodu, ktorý možno oznámiť polícii alebo prokuratúre.

Čo je priama podpora?

Slovenskí poľnohospodári môžu každý rok žiadať o priame podpory (dotácie). Podmienky pre poskytovanie priamych podpôr upravujú právne predpisy EÚ aj SR.

Priame podpory sa vyplácajú zo štátneho rozpočtu SR a refundujú z rozpočtu EÚ. Všetky informácie, legislatívu, formuláre a príručku pre žiadateľa (návod na vypĺňanie formulárov) uverejňuje PPA na internetovej stránke.

Podľa webu Poľnohospodárskej platobnej agentúry, dotácie možno brať na rôzne účely (podpora pastevného chovu, podpora na chmeľ, na dobré životné podmienky zvierat…).

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

3 Odpovede

  1. Ďakujeme, zaujímavá téma. Možno niekomu pomôže nasledovné doplňujúce info:

    Kataster zverejňuje hospodárske celky s určitým omeškaním, presné info s okamžitým stavom je dostupné cez portál GSAA, kde vidno aktuálnych hospodárov.

    Obvyklé nájomné zverejňuje KN tiež s určitou odozvou a neuvádza špecificky za ktoré obdobie to je, ani sa ľahko nedopátrate k histórii cien nájmov, napríklad za minulý rok. Ceny by mal kataster zverejňovať na základe hlásení od nájomcov, tento mechanizmus však nie je úplne funkčný. Orientačne to však funguje vcelku dobre.

    K zákonnosti nájmov by som mierne nesúhlasil s hrotením na trestné následky. Tie hrajú úlohu len pri podvodných žiadostiach o dotácie, a trestnosť eliminuje PPA cez viacvrstvovú kontrolu hospodárenia. Trestným nie je ani to, ak hospodáriaci podnik napríklad kosí lúky, o ktoré sa skutočný vlastníci nestarajú, naopak rieši za nich ich povinnosti. Slovenské zákony sú viac na strane poľnohospodárskych podnikov z hlavného dôvodu – rozdrobenosť+nezáujem vlastníkov+nevysporiadané pozemky.

    Vlastniť poľnohospodársku pôdu dnes pre 99% vlastníkov znamená „majetok“ o ktorom si myslia, že má obrovskú cenu a zároveň nulovú potrebu starostlivosti. Preto väčšina hospodárov skór pôsobí na „opustený“ majetok pozitívne – udržiava cudzie sa svoje náklady. S kriminalizáciou tejto skupiny by som sa moc neponáhľal.

    1. Áno, na veľa pozemkov majú poľnohospodári pozitívny vplyv a boli by bez nich zanedbané. Ale ak falošne deklarujú právne vzťahy k pozemkom a na základe toho potom získajú dotáciu, ide jednoducho o podvod, tam nie sú nejaké iné možnosti ako to z právneho hľadiska vyhodnotiť. Sú poctiví aj nepoctiví hospodári. Z médií sú známe mnohé prípady dotačných podvodov, to som si ja nevymyslel. 🙂 https://dennikn.sk/1077695/mapy-jasne-ukazuju-ako-byvala-poslankyna-smeru-brala-agrodotacie-na-asfalt-aj-na-cudzie-zahrady/

  2. Ešte je na mieste doplniť, že PPA pri žiadostiach o priame podpory požaduje tzv. zoznam vlastných a prenajatých pozemkov a v testovacej prevádzke už má elektronickú evidenciu, ktorú pre rok 2025 aktívne vyžaduje od žiadateľov. Nie je dnes až tak jednoduché si prihlásiť dáky hospodársky celok bez náležitej deklarácie vzťahov k pozemkom. Ak tieto vzťahy absentujú, alebo sú vyhodnotené ako nepostačujúce, dochádza k zablokovaniu podpory – PPA proaktívne pristupuje ku kontrole oprávnenosti užívania pozemkov na ktoré si žiadateľ pýta dotácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama