Pripravuje sa obmedzenie prístupu k údajom katastra (registráciou)

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK SR) chce zaviesť obmedzenie prístupu k údajom katastra iba na registrovaných užívateľov. Súčasne chce zbierať údaje o tom, kto si konkrétne údaje prezerá. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na portáli slov-lex.sk.

Povinná registrácia

V zákone majú nastať aj ďalšie zmeny, no práve povinná registrácia občanov pri prezeraní katastra vyvolala najviac nevôle.

ÚGKK SR zdôvodňuje registráciu „kriminalitou“ vo vzťahu k zneužívaniu osobných údajov. O akú kriminalitu má ísť sa neuvádza. Taktiež úrad poukazuje na to, že občan má právo vedieť kto nakladá s jeho údajmi. Vzniká tak paradoxná situácia – úrad chce chrániť osobné údaje občanov tým, že o nich bude zhromažďovať ďalšie údaje.

Ak by úrad skutočne chcel chrániť osobné údaje občanov, zaoberal by sa napríklad tým, aký rozsah údajov občanov je potrebné v katastri zverejňovať, napríklad či je potrebné uvádzať celý dátum narodenia.

obmedzenie prístupu kataster

Problematické otázky

Navrhovaná zmena vyvoláva aj ďalšie otázky – ak má občan právo vedieť, kto nakladá s jeho údajmi, znamená to, že obchodný register, kataster a ďalšie registre sú v súčasnosti vedené protizákonne? Aké finančné náklady bude táto zmena znamenať a čo sa stane s miliónovými aplikáciami (portál ESKN, ZGBIS, CICA), ktoré slúžia na prehliadanie katastra? Bude sledované aj prezeranie údajov úradníkmi?

V novinárskej obci sa objavujú podozrenia, že registrácia má v skutočnosti odradiť občanov od preverovania majetku vplyvných osôb.

Novela katastrálneho zákona má priniesť aj ďalšie zmeny. Oceniť treba najmä úmysel zjednodušiť návrh na vklad.

Neriešené problémy katastra

Okrem prílišnej formálnosti návrhu na vklad odporúčam úradu riešiť aj praktickejšie problémy:

  • prehnané požiadavky na formu zmlúv,
  • nejednotnosť v postupe katastrálnych úradov,
  • neprehľadnosť listov vlastníctva,
  • problematická možnosť opravy zákresu parcely bez vedomia jej vlastníka (§ 59 ods. 8 druhá veta katastrálneho zákona).

Predbežnú informáciu o chystanej novele nájdete tu.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama