Parkovanie (státie) na ceste – stačí nechať 3m na prejazd?

Jedno z najporušovanejších pravidiel cestnej premávky sa vzťahuje na parkovanie auta na ceste pred domom.

Zákon a státie (parkovanie)

„Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy.“ (§ 23 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z.)

To znamená, že ak má cesta dva smery (obojsmerná), musíte auto parkovať tak, aby ste nechali 6 m voľných. Samozrejme, ak majú susedia dobré vzťahy, nie je pre nich problém tolerovať aj 3,5 m. Susedia si však týmto vedia narobiť aj pekné prieky. Môže to skončiť tak, že sa k vám nedostanú hasiči, záchranka, smetiari, či odhŕňač snehu.

parkovanie a státie na ceste (šírka voľnej vozovky)

Platí to aj na súkromnej ceste?

A je jedno, či vlastníte cestu alebo pozemok pod ňou. Ak je to prístupová komunikácia, má slúžiť na prístup, nie ako odstavná plocha. Podľa vyhlášky č. 532/2002 Z. z., stavba musí byť vybavená odstavným a parkovacím stojiskom riešeným ako súčasť stavby alebo ako prevádzkovo neoddeliteľná časť stavby, alebo umiestneným na pozemku stavby, ak tomu nebránia obmedzenia vyplývajúce z osobitných predpisov.

§ 23 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke:

„Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pri státí vodič vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.“

Viac príkladov z praxe nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty (kúpite na ondrejhalama.sk).

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama