Platobné podmienky pri kúpe nehnuteľnosti (1 základné pravidlo)

Čo sú platobné podmienky?

Platobné podmienky (alebo „platobný mechanizmus“) sú časť kúpnej zmluvy, kde si zmluvné strany dohodnú spôsob, čas, prípadne aj miesto zaplatenia kúpnej ceny.

Spôsob a čas platby (t. j. plnenia)

Najbežnejšie spôsoby zaplatenia kúpnej ceny sú 1. v hotovosti a 2. bankovým prevodom. Zákon obmedzuje platby v hotovosti, preto ich možno vykonať len do určitej výšky. Pri predaji nehnuteľností je obvyklý bankový prevod.

Ešte dôležitejší ako spôsob platby je čas kedy sa má kúpna cena uhradiť. Či pred nadobudnutím vlastníckeho práva (t. j. pred zápisom do katastra), alebo až neskôr, prípadne či má byť splatená viacerými splátkami.

platobné podmienky

Základné pravidlo

Dobrá zmluva je napísaná tak, aby sa nestalo, že jedna zo zmluvných strán v určitom okamihu bude mať peniaze aj nehnuteľnosť. Obvykle sa na to využíva tretia osoba, u ktorej sa dočasne uložia peniaze (napr. úschova u notára). Je to kvôli bezpečnosti oboch zmluvných strán a ochrane pred podvodmi (získam nehnuteľnosť, ale nezaplatím).

Prax

V praxi je pomerne zriedkavé, ak sú zmluvné podmienky nastavené rovnocenne. V posledných rokoch bolo bežné, že predávajúci jednoducho žiadal peniaze vopred (pred zápisom do katastra) a kupujúci buď na to pristúpil, alebo si predávajúci našiel iného kupcu. Faktom teda je, že o podobe zmluvy často rozhoduje tá strana, ktorá je vo výhode (napr. ak je v ponuke málo nehnuteľností, zvyčajne sú vo výhode predávajúci).

Viac rád k uzavieraniu zmlúv nájdete v mojej knihe Ako napísať zmluvu pre kataster.

maxlaw advokátska
Partnerom tohto blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama