Predaj obecného majetku a žaloba občana od 1.11.2023

Novela zákona o majetku obcí priniesla aj zmeny týkajúce sa žaloby, ktorú môžu podať občania, ak majú podozrenie z nezákonného predaja obecného majetku (napr. pozemku).

Ktorý občan môže napadnúť predaj obecného majetku?

Po novom zákon rozšíril okruh subjektov oprávnených podať túto žalobu. Kým pôvodne mohol žalobu podať iba občan obce, v súčasnosti ju môže podať aj občan, ktorý má v obci iba nehnuteľný majetok alebo ma na veci iba právny záujem.

Kedy možno podať žalobu?

Žalobu môže občan podať v prípade že obec nesplnila podmienky pre predaj obecného majetku v zmysle § 9a a 9ab zákona o majetku obcí. Žalobu možno podať v lehote do jedného roka od prevodu majetku obce na tretiu osobu. Občania majú k dispozícii dva druhý žaloby:
1. žalobu o určenie vlastníctva obce a
2. žalobu o určenie neplatnosti právneho úkonu (napr. zmluvy).

predaj obecného majetku

Text zákona (§ 9b)

„(1) Fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo vlastní v obci nehnuteľnosť alebo osoba, ktorá má na veci právny záujem, sa môže domáhať neplatnosti právneho úkonu alebo určenia vlastníctva obce k majetku, ktorý bol obcou prevedený na tretiu osobu, ak prevod majetku obce nebol realizovaný v súlade s § 9a a 9ab.“

Vyššie uvedené zmeny boli zavedené novelou č. 137/2023 Z. z. účinnou od 1.11.2023.

maxlaw advokátska
Partnerom tohto blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama