Novinka v exekúciách – odstránenie stavby

Novela exekučného poriadku zavádza od 1.4.2023 podrobnú úpravu odstránenia stavby ako špeciálneho druhu exekúcie.

Exekútor po doručení exekučného príkazu povinnému vyzve oprávneného, aby predložil rozpočet nákladov na odstránenie stavby vyhotovený osobou, ktorá má na takúto činnosť príslušné oprávnenie (živnosť), a prostredníctvom nej zabezpečil odstránenie stavby.

Na účel vyhotovenia rozpočtu nákladov na odstránenie stavby alebo odstránenia stavby je oprávnený alebo osoba, ktorá má na takúto činnosť príslušné oprávnenie, oprávnená vstúpiť na pozemok, na ktorom sa nachádza stavba, ktorá má byť podľa exekučného príkazu odstránená; Policajný zbor týmto osobám poskytuje rovnakú ochranu, ako exekútorovi podľa osobitného predpisu.

V rámci exekúcie odstránením stavby môže nastať situácia, že v stavbe, sa nachádzajú určité osoby, prípadne veci týchto osôb. V takomto prípade exekútor vykoná všetky potrebné opatrenia na vykázanie týchto osôb a odstránenie ich vecí zo stavby v súlade s ustanoveniami Exekučného poriadku. Po odstránení stavby sa explicitne upravuje povinnosť exekútora (ako štátom splnomocnenej osoby) zabezpečiť výmaz tejto odstránenej stavy z evidencie katastra nehnuteľností.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Jedna odpoveď

  1. Obec podala návrh na odstránenie stavby vykonaním exekúcie, pretože vlastník stavby ignoroval všetko, teda aj príkaz na odstránenie stavby v zmysle a v súlade so stavebným poriadkom. Súdny exekútor mu dal do mája 2023 termín-lehotu aby tento vlastník svoju nelegálnu stavbu odstránil alebo zložil na účet exekútora 5000 €. Ani jedno ani druhé sa nestalo. A vlastník nelegálnej stavby tak ako doteraz všetko ignoruje aj so svojim bratom bezdomovcom, ktorý ani nie je obyvateľom obce a zrejme ani Slovenskej republiky ( asi ČR ). Nelegálna stavba stále stojí, dokonca je stále obývaná bezdomovcom, bratom vlastníka tejto nelegálnej stavby. Trvá to už všetko dlhé, dlhé roky a dokonca teraz keď je už vydaný príkaz na odstránenie stavby samotným stavebným úradom a aj exekútorom, obec, resp. stavebný úrad v obci tvrdí, že on už s tým nič robiť ďalej nemôže a to isté tvrdí aj samotný exekútor, ktorý bol poverený exekučným súdom túto stavbu exekučným konaním odstrániť. Vraj on ju tiež odstraňovať nemieni a ani nebude. Takže máme v právnom štáte platné rozhodnutia a príkazy na odstránenie tejto nelegálnej stavby aj od stavebného úradu aj od súdneho exekútora a vlastník sa všetkým smeje bezočivo do očí, že nič nemôžu, nič nedokážu a že nelegálnu stavbu odstrániť nedokážu ! Žijeme skutočne v právnom štáte alebo nebodaj v nejakom Cirkusstane ? Proste niečo neuveriteľné …… Právo po 7 rokoch konečne vyšlo na slnko … len Bohužiaľ, nemá ho kto z úradnej moci, resp. úradnou a samozrejme aj zákonnou cestou vykonať !!! Ďakujem veľmi pekne za pomoc aj za radu ako postupovať ďalej ….. Lebo toto je už naozaj ani nie na plač ale na smiech ale tiež aj na veľkú hanbu úradnej štátnej moci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama