Novinka v exekúciách – odstránenie stavby

Novela exekučného poriadku zavádza od 1.4.2023 podrobnú úpravu odstránenia stavby ako špeciálneho druhu exekúcie.

Exekútor po doručení exekučného príkazu povinnému vyzve oprávneného, aby predložil rozpočet nákladov na odstránenie stavby vyhotovený osobou, ktorá má na takúto činnosť príslušné oprávnenie (živnosť), a prostredníctvom nej zabezpečil odstránenie stavby.

Na účel vyhotovenia rozpočtu nákladov na odstránenie stavby alebo odstránenia stavby je oprávnený alebo osoba, ktorá má na takúto činnosť príslušné oprávnenie, oprávnená vstúpiť na pozemok, na ktorom sa nachádza stavba, ktorá má byť podľa exekučného príkazu odstránená; Policajný zbor týmto osobám poskytuje rovnakú ochranu, ako exekútorovi podľa osobitného predpisu.

V rámci exekúcie odstránením stavby môže nastať situácia, že v stavbe, sa nachádzajú určité osoby, prípadne veci týchto osôb. V takomto prípade exekútor vykoná všetky potrebné opatrenia na vykázanie týchto osôb a odstránenie ich vecí zo stavby v súlade s ustanoveniami Exekučného poriadku. Po odstránení stavby sa explicitne upravuje povinnosť exekútora (ako štátom splnomocnenej osoby) zabezpečiť výmaz tejto odstránenej stavy z evidencie katastra nehnuteľností.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama