Čo ak stavebná firma žiada zálohu? Dajte pozor na podvodníkov.

Záloha, alebo odbornejšie „záloh“, má slúžiť na zabezpečenie záväzku. V prípade zmluvy o dielo môže zálohu požadovať tak stavebná firma ako aj zakáznik. Každý na zabezpečenie povinnosti druhej zmluvnej strany.

Častejšie zálohu žiada stavebná firma a odôvodňuje to tým, že „zálohu“ potrebuje na nákup materiálu a podobne. Stavebná firma si teda chce zabezpečiť, že aj v prípade ak by ste v budúcnosti odmietli zaplatiť za zhotovenú stavbu (alebo jej časť) nedostanú sa do straty, t. j. nebudú musieť z vlastného platiť materiál a podobne. Najmä v prípade menších firiem to môže byť celkom oprávnená požiadavka, no vždy si dávajme pozor koľko poskytneme a ako to zmluvne ošetríme.

Je totiž mnoho podvodníkov, ktorí si od vás vyžiadajú peniaze ako zálohu a už ich nikdy neuvidíte.

stavebná firma záloha

Istejšie je dávať vopred len menšie platby a ešte lepším riešením je ak objednáte materiál firme priamo vy (niektoré firmy vám takúto možnosť samé ponúknu). Tak aspoň máte istotu, že za peniaze niečo dostanete a že si za ne niekto nezaplatí dovolenku.

No a najlepšie je poradiť sa vopred s právnikom, pretože zmluva o dielo má aj ďalšie úskalia, na ktoré je dobré sa pripraviť. Ak už je zmluva podpísaná alebo stavba rozostavaná, býva na dobré riešenia neskoro.

Na záver

Ak už máte zlú skúsenosť, napíšte na internet recenziu o uvedenej firme. Tak ako vám môžu pomôcť recenzie iných občanov pri výbere stavebnej firmy, aj vy môžete svojou recenziou pomôcť ostatným. Je až neuveriteľné ako dlho dokážu podvodníci so zálohami fungovať a koľko škôd stihnú napáchať, kým sa niekto čo i len ozve.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama