Záručná doba pri kúpe nehnuteľnosti (stavba, pozemok). Sú 2 roky dosť?

Pri kúpe nehnuteľnosti sa v zmluvách málokedy rieši záručná doba. Či už sa kupuje stavba alebo pozemok, zákonná záručná doba 24 mesiacov, čo nie je príliš veľa. Je to až trochu zarážajúce, aby mali pozemok alebo stavba, ktoré sa dlhodobo užívajú, rovnaké lehoty ako holiaci strojček, ktorý vymeníme po pár rokoch.

Stačí záručná doba 24 mesiacov?

Za 24 mesiacov sa nový majiteľ ani poriadne nezorientuje keď, na tretí rok začne kopať základy, môže sa mu stať, že pod zemou nájde susedove potrubie alebo bývalú skládku… To bude znamenať ďalšie výdavky, nepríjemnosti a zdržanie.

Pritom aj pri zhotovení stavby podľa zmluvy o dielo je zo zákona dlhšia záručná doba – tri roky (§ 646 OZ). Kvalitná stavba by však mala v dobrom stave určite vydržať viac.

Podľa mojich skúseností, v zmluvách sa záručná doba podceňuje. Nič pritom nebráni zmluvným stranám použiť dlhšiu záručnú dobu.

záručná doba

Zákony

Problematika záručnej doby pri kúpe nehnuteľnosti je upravená najmä v týchto paragrafoch:

§ 502 ods. 2 Obč. zákonníka:

„Účastníci môžu tiež dohodnúť zodpovednosť za vady, ktoré sa vyskytnú do určenej alebo dojednanej doby od splnenia, alebo zodpovednosť podľa prísnejších zásad, než ustanovuje zákon. O takej dohode vydá povinná osoba oprávnenej osobe písomné potvrdenie (záručný list).“

§ 620 ods. 1 Obč. zákonníka:

Záručná doba je 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.

maxlaw advokátska
Partnerom blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Jedna odpoveď

  1. Presne, to isté platí pri byte. Kupujete si mačku vo vreci a záruka je taká istá ako elektronika.
    Ako možno reklamovať byt a teda odstúpiť od kúpnej zmluvy, ak už v ňom bývate a už ste urobili na byte stavebné zásahy na to, aby sa tam dalo bývať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama