Podiel nie je prístupová cesta

Prístupová cesta je dôležitá

Každá stavba má byť podľa Stavebného zákona prístupná. Existenciu prístupu (t. j. napojenia na verejné komunikácie) skúma stavebný úrad pri povoľovaní stavby alebo rekonštrukcie. Mnoho občanov a developerov si v minulosti neodborne ošetrilo prístup k stavbe iba podielom na pozemku.

Podiel však sám o sebe neumožňuje aby bol pozemok využívaný ako prístupová cesta. O tom ako môže byť pozemok používaný rozhodujú spoluvlastníci väčšinou podielov (§ 139 ods. 2 OZ).

kto podáva návrh na vklad do katastra

Problémy na stavebnom úrade a pri predaji

Ak teda občan nemá na pozemku viac ako 1/2 podielov, môže pri stavebnom konaní alebo pri rekonštrukcii očakávať problémy. Podobne pri predaji stavby nebude môcť predať podiel na prístupovom pozemku komu chce, ale bude musieť rešpektovať predkupné právo spoluvlastníkov – predaj nehnuteľnosti tak môžu spoluvlastníci prístupového pozemku zmariť.

Príklad

Pán Jozef v roku 2020 kúpil novostavbu rodinného domu v Hurbanove za 180 000 eur. Developer ho ubezpečil, že prístupová cesta je v poriadku, nakoľko každý vlastník na danej ulici má na pozemku pod cestou podiel 1/8 (vrátane p. Jozefa). V roku 2023 p. Jozef zmenil zamestnanie a musel za prácou odcestovať na druhý koniec republiky. Rozhodol sa preto predať dom v Hurbanove.

Uverejnil inzerát a ozvalo sa mu hneď niekoľko záujemcov. Pripravila sa kúpna zmluva k domu aj k podielu na prístupovej ceste, všetko sa podpísalo a zanieslo na kataster. Počas katastrálneho konania však sused p. Jozefa podal námietku relatívnej neplatnosti a dožadoval sa predkupného práva k podielu na ceste. Vec nakoniec skončila až na súde a kupujúci, ktorému mal p. Jozef predať dom, odstúpil od zmluvy. P. Jozef svoj dom dodnes nepredal, keďže sused mu stále robí problémy.

Zákony

Podľa § 139 ods. 2 Obč. zákonníka, o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

Podľa § 47 písm. b) Stavebného zákona, stavba má byť prístupná z cesty, miestnej komunikácie alebo z účelovej komunikácie.

prístupová cesta
Partnerom tohto blogu je advokátska kancelária MaxLaw, s. r. o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Zaujíma Vás pozemkove, katastrálne a stavebné právo?

Navštívte e-shop.

pozemkové právo kniha 2022 halama