ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov) je súpis pozemkov a ich vlastníkov, ktorí z rôznych dôvodov neboli evidovaní v katastri. Zostavením ROEPu a jeho následným zápisom do katastra sa tieto pozemky a vlastníci doplnia do katastra. ROEPom sa teda odstraňujú hluché miesta v evidencii nehnuteľností, ktoré vznikli v minulosti, keď sa vlastníci nehnuteľností dôsledne neevidovali. Pre občanov to má praktické dôsledky, najmä im to uľahčuje nakladanie (predávanie, darovanie…) s nehnuteľnosťami a nemusia ku každej realitnej transakcii prikladať listinu preukazujúcu vlastníctvo nehnuteľnosti (napr. rozhodnutie o dedičstve).
Časti ROEP
ROEP obsahuje písomnú časť (súpis pozemkov a ich vlastníkov) a grafickú časť (mapu určeného operátu). Zápisom ROEP sa teda do katastra dostáva ďalšia mapa – mapa určeného operátu, kde sú evidované tzv. parcely registra E. Parcely registra C sú evidované v katastrálnej mape. Katastrálnu mapu a mapu určeného operátu treba dôsledne odlišovať, nakoľko sú v nich zakreslené odlišné parcely, ktoré môžu mať rovnaké parcelné číslo, ale úplne inú polohu.
Ako vzniká ROEP?
ROEP sa vyhotovuje pre každé katastrálne územie zvlášť postupom podľa zákona č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Väčšinu prác na ROEPe zabezpečujú geodetické firmy najaté štátom. Zistené údaje sa zasielajú vlastníkom vo forme výpisov, ku ktorým sa môžu vlastníci vyjadriť a uplatniť svoje námietky. Po námietkovom konaní ROEP schvaľuje okresný úrad. Štát do značnej miery zjednodušil práce pri zisťovaní vlastníkov a hraníc pozemkov, preto výsledné údaje nie sú vždy najkvalitnejšie. Napríklad pri vyhotovovaní grafickej časti ROEP sa spravidla nevychádza z meraní v teréne, ale pozemky sa zakresľujú „od stola“ na základe starých a často pomerne nepresných máp.

ROEP a pozemkové úpravy
Postup pri spracovaní ROEP upravuje aj metodický návod MN 74.20.73.47.00 a vyhláška č. 157/1996 Z. z..
Konanie, v ktorom sa zostavuje ROEP, treba odlišovať od pozemkových úprav. Pozemkové úpravy sa uskutočňujú podľa odlišného zákona (č. 330/1991 Zb.) a ich účelom nie je zisťovanie neevidovaných pozemkov, ale preusporiadanie pozemkov v rámci katastrálneho územia za účelom ich lepšieho využívania. Väčšinou sa v rámci pozemkových úprav sceľujú pozemky tak, aby sa mohli efektívnejšie obrábať. Vlastníci sceľovaných pozemkov spravidla dostanú náhradný pozemok v inej časti obce, alebo sa im poskytne peňažná náhrada.
Aktuálny stav ROEP podľa krajov nájdete tu.
